Proč musí mít homosexuální páry právo adoptovat děti

21. 05. 2013 8:00:00
Protože je v zájmu dítěte vyrůstat ve fungující rodině. Protože čísla i odborníci potvrzují, že pohlaví ani sexuální orientace rodičů nemají na kvalitu rodičovství ani na vývoj dětí žádný negativní vliv. Protože stát se musí ke všem svým občanům chovat stejně, bez ohledu na jejich barvu, pohlaví, náboženské vyznání či sexuální orientaci. Protože současný stav je protiústavní.
Zdroj: občanské sdružení PROUDZdroj: občanské sdružení PROUD

Boj za lidská práva nekončí. Před pouhými padesáti lety připadalo mnoha občanům USA nepředstavitelné, že by mohl černoch studovat vysokou školu. Dnes připadá mnoha lidem nepředstavitelné, že by mohly stejnopohlavní páry adoptovat děti. V obou případech neexistuje věcný argument proti. Nastupují tak prázdná varování před „ukvapenými kroky“, důraz na „rozvážnou debatu“ (nejlépe v trvání deseti a více let..), případně technicistní pitvání paragrafů a hledání chyb v návrzích, které vývoj umožní.

Pohlaví rodičů nemá na dítě žádný negativní vliv. Proč mu tedy oba rodiče nedopřát? Absolvoval jsem mnoho a mnoho hovorů s odpůrci adopcí homosexuálními páry a musím říci, že jsem jejich obavy sám dříve sdílel. Ale čísla a odborníci mluví jasně. Poslechněme si jednoho z našich renomovaných expertů profesora sexuologie Petra Weisse: "Od 70. let ve světě proběhla řada výzkumů týkajících se dětí, které vyrostly v rodině jednopohlavních párů. Výzkumy měly jednoznačné výsledky - u dětí nebylo zjištěno žádné narušení, ani z hlediska sexuální orientace, identity, neuroticismu a dokonce ani z hlediska jejich postavení ve školním kolektivu"1 Jste-li odpůrcem adopcí, nechte si ta slova chvíli rezonovat v hlavě a pak se upřímně zeptejte sami sebe: „Proč jsem vlastně proti?“

Stejně jako další podobně smýšlející poslanci jsem se i já stal zastáncem novely zákona z dílny občanského sdružení PROUD, který bude diskutován na dnešním semináři v prostorách Konírny Poslanecké sněmovny. Jde o návrh minimalistický. V rámci registrovaného partnerství pouze umožní, aby si jeden z partnerů osvojil biologické dítě svého partnera. Registrovaní partneři si tedy nebudou moci osvojit dítě z dětského domova, ať už jako jednotlivci, nebo jako pár. Osobně bych šel mnohem dál a navrhl adopce v plné verzi, protože jsem přesvědčen, že milující rodiče jsou vždy lepší, než dětský domov. Ale dobrá. Půjdeme postupnou cestou.

Už dnes mnoho zejména lesbických párů vychovává děti zákon nezákon. Když se dítěti něco stane, nemůžou se u něj mámy střídat v nemocnici, protože jedna z nich je z pohledu práva cizí. Když se nedej bože něco stane právně uznané matce, může dítě v nejhorším případě putovat do dětského domova. Protože druhou mámu, která ho vychovává pět, deset, patnáct let, státní instituce neuznávají. To musíme změnit.

Pokud jako politická reprezentace selžeme a budeme i nadále porušovat nejlepší zájmy dětí, doporučím dotčeným rodinám, aby vymáhaly svá práva soudně. Jsem přesvědčen, že zvítězí. Potrvá to, dojde to až k Ústavnímu soudu, ale zvítězí. Snad na to vůbec nedojde.


Spojte se se mnou na Facebooku, LinkedIn nebo Twitteru, kde se o článku diskutuje, nebo na stránkách viktorpaggio.cz .

Autor: Viktor Paggio | úterý 21.5.2013 8:00 | karma článku: 30.02 | přečteno: 3073x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 83 | Diskuse

Oto Jurnečka

Jak to ta Jourová jen myslela?

Komisařka Jourová poskytla rozhovor serveru iDnes a posteskla si, že si únie dělá starosti, aby nebyly na sociálních sítích ovlivňovány volby.

17.2.2019 v 15:38 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 1302 | Diskuse

Marie Voříšková

Zdravá rodina

Podle ČTK Evropě hrozí největší nebezpečí za 70 let,klasici varují před populismem.Podle §3 o.z., ale naše “Soukromé právo chrání důstojnost a svobodu člověka i jeho přirozené právo brát se o vlastní štěstí a štěstí jeho rodiny...

17.2.2019 v 10:12 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 293 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 774 | Diskuse

Jiří Ručka

Další absurdní a zbytečné nařízení Bruselu vzejde v platnost 20. května 2019.

Na různé hloupé až bizarní nařízení bruselského „velkovévodství“ už jsme si pomalu zvykli, ale to, které začne platit v květnu tohoto roku, je slušně řečeno kuriózní.

17.2.2019 v 8:15 | Karma článku: 39.84 | Přečteno: 3519 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1443

Najdete na iDNES.cz