Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec eldoráda v rozhodčích doložkách

18. 05. 2011 16:57:18
Rozhodčí doložka ve smlouvě stanovuje, že jakékoli budoucí spory mezi stranami nebude rozhodovat soud, ale soukromý rozhodce, což má často pro běžné občany nedozírné následky. Novela zákona, na jejíž tvorbě jsem se podílel, pozici občana významně posílí.

Současný stav českého rozhodčího práva se dá vyjádřit jedním slovem: eldorádo. Mnoho podvodníků zneužívá slabšího právního povědomí občanů a strojí na ně právnické pasti, ze kterých není úniku bez vysokých výdajů a pocuchaných nervů. Často nejde o nic jiného než klasické výpalné, pouze „zabalené“ do paragrafů.

Asi nejznámější jsou tzv. katalogové podvody, kdy firma nabízí registraci zdarma například do databáze podnikatelských subjektů, ale kdesi dále ve smlouvě je drobným písmem uschována větička typu: „manipulační poplatek činí 200 tisíc korun“ a rozhodčí doložka. Ta zaručí, že se občan nebude moci hájit u soudu a případný spor skončí u rozhodce, který je většinou součástí celého tohoto podvodného byznysu a rozhodne ve prospěch nepoctivců. Těmito praktikami nechvalně prosluly firmy jako EO Servis, Český telefonní seznam a mnohé další (na webu občanského sdružení Společná obrana naleznete jejich seznam).

Dalším ukázkovým zneužitím rozhodčí doložky je postup „realitní kanceláře“ Prolux (uvozovky jsou zde na místě). Tato firma s lidmi, kteří chtějí prodat svůj byt či dům, podepíše smlouvu. Přestože jim na prvním setkání „makléř“ tvrdí, že nejde o smlouvu exkluzivní, ta ve skutečnosti exkluzivní je, což bylo v minulých dnech zdokumentováno a potvrzeno i šetřením České obchodní inspekce. A v tom je ten háček. Prolux poté vyvěsí fotografie nemovitosti na svých internetových stránkách s nevalnou návštěvností a nemovitost nijak dál nepropaguje. Žádné prohlídky případných zájemců, žádná aktivita. V mnoha případech už to klient nevydrží a nemovitost prodá sám. A nastupuje Prolux, který požaduje z prodeje, o který se nijak nepřičinil, tučnou provizi. Pokud klient protestuje, celý spor putuje ke spřízněnému rozhodci, který nároky Proluxu pochopitelně potvrdí. Praktiky této firmy už jsou natolik za hranou, že se demonstrovalo před jejich kancelářemi na Václavském náměstí a vzniklo občanské sdružení Stop-Prolux (více v reportáží České televize z 2. února 2009)

Kromě českých občanských sdružení se proti současné podobě českého rozhodčího práva vymezil i Evropský soudní dvůr, úřad Veřejného ochránce práv a mnohé další instituce.

Já jsem se o palčivém problému zneužívání rozhodčích doložek poprvé doslechl od občanů, kteří navštívili mou poslaneckou kancelář a na jejich popud jsem se setkal se zástupci občanských sdružení, kteří bojují za změnu dosavadní právní úpravy. Zúčastnil jsem se i výše zmíněné demonstrace na Václavském náměstí, kde jsem přítomným slíbil, že se společně s předsedkyní ústavně-právního výboru sněmovny Karolínou Peake na zákon o rozhodčím řízení podíváme. I díky spolupráci experta na katalogové podvody a zneužívání rozhodčího řízení Mgr. Ondrejkoviče (jeho blog) a vstřícnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila mohu říci, že jsem svůj slib splnil a novela zákona, kterou dnes (18.5.2011) schválila vláda, oblast rozhodčích doložek notně civilizuje a posouvá nás tak směrem k právně vyspělejším částem světa.

Zákon přináší vícero změn, proto si zde dovolím shrnout jenom ty nejdůležitější:

  • ve všech spotřebitelských smlouvách už nebude možné rozhodčí doložku „schovat“ malým písmem kamsi do smlouvy, bude muset být na zvláštním papíře,
  • rozhodčí doložka bude muset nově obsahovat informace o způsobu určení rozhodce, zahájení rozhodčího řízení, odměně rozhodce, místě konání rozhodčího řízení a další
  • když se nespokojený spotřebitel odvolá k soudu, ten už nebude zkoumat jenom případné formální chyby při vedení rozhodčího řízení, ale v závažných případech i samotnou podstatu sporu
  • podnikatel musí spotřebiteli s dostatečným předstihem náležitě vysvětlit, co je to rozhodčí doložka a co pro něj znamená
  • rozhodci budou nově vedeni v seznamu rozhodců vedeným Ministerstvem spravedlnosti, který bude veřejně přístupný na internetu – pokud poruší zákon, budou z něj vyškrtnuti
  • doteď mohl rozhodce dělat v podstatě kdokoliv, zákon nyní stanovuje požadavky na osobu rozhodce: vysokoškolské právnické vzdělání, bezúhonnost atd.
  • zákon významně posiluje námitku podjatosti – například že o sporu nemůže rozhodovat rozhodce, který je příbuzným jedné ze stran, nebo s ní má nadstandardní vztahy dané například tím, že pro ni rozhoduje stovky sporů (což je v případě firem jako Prolux a další smutnou realitou)

Zákon dnes schválila vláda a míří do Parlamentu, kde by však neměl doznat výraznějších změn. Čeští občané se tak dočkají vyšší úrovně právní ochrany než v minulosti a nemorálnost některých smluv již nebude nadále v „souladu se zákonem“.

Autor: Viktor Paggio | středa 18.5.2011 16:57 | karma článku: 21.23 | přečteno: 1704x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Pavel Nitka

Nejde jim o koryta! Tak já bych si s dovolením nějaké vzal...

Tak už pozítří to vypukne. Otevřou se volební místnosti a občané rozhodnou o tom, která strana či hnutí nás povede ke světlým zítřkům. Vždyť zájem o spokojenost občana je to, proč se obyčejný člověk vyučí na politika.

18.10.2017 v 18:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Přemysl Čech

Jestli nevědí politici co s penězi, potřebných je více než dost!

Najednou, jako kdyby jim teklo do bot! Najednou se jeden přes druhého nás voliče snaží přimět jít k volbám, a berou si do úst dost silná sousta. Sli bují, že už teď vědí, že slibují nesplnitelné. A navíc, kolik to stojí peněz!

18.10.2017 v 17:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Jan Ziegler

Jak Tomio Okamura zdevastoval český cestovní ruch

Byl to nynější šéf Strany přímé demokracie, který zařídil přesunutí turistických průvodců z živnosti vázané mezi živnosti volné. Skvělý komentář o tom napsal Václav Novotný v dnešních Lidových novinách.

18.10.2017 v 17:31 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 297 | Diskuse

Jan Adamec

Koblihy, růže, třešně, ganja, nebo plot? Tragikomedie zvaná „volby 2017“

Letošní volby do PS PČR nabízejí opravdu zajímavý výčet kandidujících stran a lidí. Spoluobčany, kteří si doteď marně nalhávali, že se snad jedná pouze o nějakou nevyvedenou anekdotu, mohu bohužel jenom ujistit o jejich omylu.

18.10.2017 v 17:17 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 181 | Diskuse

Miroslav Návrat

Podle čeho se rozhodnout, koho volit?

Jedna věc jsou nástroje, které pro své rozhodování můžeme použít. Zde najdete odkazy. Ale druhou věcí jsou hodnoty a priority. A o tom je tento článek především.

18.10.2017 v 17:01 | Karma článku: 3.52 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1439


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.