Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duté debaty o Evropě

7. 10. 2013 8:30:00
Je fascinující pozorovat, s jakým málem se organizátoři a zejména donoři různých seminářů a konferencí o EU spokojí. Když se sejdou akademici a novináři, vypustí pár frází a postěžují si na politiky. Nejlépe na ty, kteří v daném tématu drží reálnou moc – v otázkách EU tedy na poslance. Naopak ti, kteří mají moci o poznání méně (senátoři, hejtmani, starostové), se dočkají opatrné pochvaly. Ale abych byl spravedlivý, funguje to i naopak. Když debatují politici, vypustí pár frází, postěžují si na hloupé novináře a od reality odtržené akademiky a jdou domů. To se musí změnit.
Tango - Buenos AiresTango - Buenos AiresCarlos Luque

Z řady bohužel nevystoupila ani páteční debata, kterou organizovala Asociace pro mezinárodní otázky a prezentovala na ní průzkum o názorech českých elit na budoucí podobu EU. V úvodních panelech si vystupující postupně postěžovali, že politici vyplnili málo dotazníků (autor studie p. Dostál), že nedokáží v evropských otázkách nalézt jednotu (ředitel Výzkumného centra AMO p. Karásek, novinářka p. Šafaříková) a že poslanci výboru pro evropské záležitosti jsou prostě blbí (už jenom paní Šafaříková). Vše za potěšeného přikyvování většiny přítomných. Jak by ne, postěžovat si na poslance je v české kotlině snadným klíčem k sympatiím publika.

Ostrá kritika bývalé zpravodajky v Bruselu paní Šafaříkové směrem k poslancům a politické reprezentaci obecně se mimo jiného nesla v tom duchu, že nejsou s to nalézt jednotnou vizi role naší země v EU. Problém je nejednota a svár – opět líbivé, kdo by nesouhlasil? Ono to však zní dobře jen na první poslech.

Sluníčková představa, že budeme v EU chtít všichni to samé, je nereálná. Ba co víc, já podobnou jednotu názorů ani nechci – do debat o budoucnosti evropského společenství střet a spor přeci patří. Konkurenci různých představ a vizí, od Spojených států evropských po mezivládní modely, naopak považuji za dobrou a žádoucí. Vykládat absenci jednoty jako nevyzrálost české politiky je mylné – cožpak jsou jednotní ve Velké Británii? Jsou jednotní v Itálii? V Řecku? V Holandsku?

Problém tkví jinde. Ten, který se svou vizí uspěje, ji musí mít šanci dlouhodobě a stabilně prosazovat, pokud možno po celé volební období. Tedy neodstraňujme spor, ale kultivujme prostředí a pravidla, za kterých se odehrává. S tím souvisí otázka vnitřní politické stability ČR a také organizační čistota s jasně rozděleným mandátem v rámci české státní správy. Jinými slovy: je třeba odstranit byť jen stopu sporu o tom, kdo u nás evropskou politiku dělá. EU už dávno není „zahraničí“, její problémy jsou interními problémy ČR. EU navíc prostupuje všemi rezorty bez výjimky a proto gesce celého tématu náleží jednoznačně premiérovi a Úřadu vlády, ne Ministerstvu zahraničních věcí.

Změny politického kurzu by také neměly narušit základní rovinu řekněme „praktického“ národního zájmu, na kterém se shodují hlavní politické síly v zemi – tedy maximální čerpání evropských fondů, výstavba dopravní a energetické infrastruktury a tak dále.

K tomu, aby si strany vybudovaly svou politickou vizi, i k tomu, abychom měli definovaný onen praktický národní zájem, však potřebujeme konkrétní a tvrdou debatu o konkrétních tématech, ne diskusní kluby přesvědčených plné prázdných frází.

Má mít eurozóna vlastní rozpočet? Kdo ho má schvalovat? Všichni europoslanci, jenom europoslanci členských zemí eurozóny, nebo společné orgány Evropského parlamentu a rozpočtových výborů parlamentů národních? Chceme Turecko v EU? Jak vyrovnat situaci českých a západních zemědělců, a pokud to nepůjde jak srazit podíl zemědělských dotací na celkovém rozpočtu? Kdo jsou v tomto snížení naši spojenci, jaké rezorty toho mohou dosáhnout? Tedy konkrétně, konkrétně, konkrétně. Obecných frází už na našich seminářích koluje více než dost.

Dalším posteskem panelistů v pátek bylo, že poslance Evropa prostě nezajímá a že tuto tematiku málo přenáší na plénum sněmovny. Jak se říká „chce to dva na tango“ a já dodávám „chce to tři na Evropu“. Tedy volené zástupce, akademiky a veřejnost, ať už přímo či zastoupenou skrze média. Na Výboru pro evropské záležitosti sněmovny novináři téměř nechodili a televize tam byla jen párkrát, když se probírala mediálně atraktivní témata jako ženské kvóty. Opravdu za to můžou jenom ti zlí poslanci? Věřte mi, že kdyby se o zasedání výboru častěji zajímala média, byli by poslanci tlačeni do toho si materiály skutečně nastudovat a prezentovat jasný názor.

Jak na výborech tak na seminářích by se měly tyto tři vrcholy trojúhelníku navzájem hlídat a nenechat debatu sklouznout k prázdným a dutým floskulím typu „více Evropy“ nebo „více jednoty“.

Jinak se budeme i nadále scházet u průzkumů se stejným výsledkem jako tím prezentovaným na páteční akci AMO: ČR neumí své zájmy v EU ani formulovat, ani prosadit.


Spojte se se mnou na Facebooku nebo Twitteru, kde se o článku diskutuje, další témata pak naleznete na stránkách viktorpaggio.cz .

Autor: Viktor Paggio | pondělí 7.10.2013 8:30 | karma článku: 8.07 | přečteno: 420x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Hink

Privatizované vodovody a kanalizace se hlásí o výpalné z dotací

Podle středečních zpráv TV Nova chtějí za využitou srážkovou vodu zvýšit sazbu stočného, navrhují koeficient 1.25 pro spotřebitele, který svůj zlořečený úmysl prokáže tím, že si nechá udělit dotaci.

24.8.2017 v 10:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Petr Havránek

Kolik mám vlastně prezidentů?

V tomto státě snad není nikdo, kdo by nevěděl, že máme prezidenta (jakého, to je věc názorů a není to předmětem tohoto článku) a na rozdíl od zemí, kde je zachována monarchie, je prezident zvoleným představitelem všech občanů.

24.8.2017 v 9:01 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 102 | Diskuse

Martin Braun

Islám, muslimové a my

Včera jsem velkou část dne přemýšlel nad Milošem Kopeckým. Tak mi nějak běhala hlavou jedna jeho větička. Nu a pak mi na mysl skočilo setkání s jedním muzikantem z Tunisu a to mi hodně zlepšilo náladu.

24.8.2017 v 8:30 | Karma článku: 15.84 | Přečteno: 529 | Diskuse

Radek Rozvoral

Může být Kalousek někdy premiérem, jak sám tvrdí?

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl v rozhovoru pro časopis Týden, že je jen otázkou času, kdy se stane předsedou vlády.

24.8.2017 v 7:04 | Karma článku: 29.28 | Přečteno: 686 | Diskuse

Jindřich Hradecký

Máte na svém plotě politický plakát a nenahlásili ho úřadu? Pozor na pokutu až 100.000 Kč!

Poslanci z ANO, ČSSD, KDU-ČSL a Úsvitu prosadili zákon, který bezprecedentně omezuje svobodu projevu občanů. Zavádí totiž ohlašovací povinnost pro sympatizanty politických stran, kteří si na svůj plot vyvěsí politický plakát.

24.8.2017 v 7:03 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 421 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1439


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.