Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duté debaty o Evropě

7. 10. 2013 8:30:00
Je fascinující pozorovat, s jakým málem se organizátoři a zejména donoři různých seminářů a konferencí o EU spokojí. Když se sejdou akademici a novináři, vypustí pár frází a postěžují si na politiky. Nejlépe na ty, kteří v daném tématu drží reálnou moc – v otázkách EU tedy na poslance. Naopak ti, kteří mají moci o poznání méně (senátoři, hejtmani, starostové), se dočkají opatrné pochvaly. Ale abych byl spravedlivý, funguje to i naopak. Když debatují politici, vypustí pár frází, postěžují si na hloupé novináře a od reality odtržené akademiky a jdou domů. To se musí změnit.
Tango - Buenos AiresTango - Buenos AiresCarlos Luque

Z řady bohužel nevystoupila ani páteční debata, kterou organizovala Asociace pro mezinárodní otázky a prezentovala na ní průzkum o názorech českých elit na budoucí podobu EU. V úvodních panelech si vystupující postupně postěžovali, že politici vyplnili málo dotazníků (autor studie p. Dostál), že nedokáží v evropských otázkách nalézt jednotu (ředitel Výzkumného centra AMO p. Karásek, novinářka p. Šafaříková) a že poslanci výboru pro evropské záležitosti jsou prostě blbí (už jenom paní Šafaříková). Vše za potěšeného přikyvování většiny přítomných. Jak by ne, postěžovat si na poslance je v české kotlině snadným klíčem k sympatiím publika.

Ostrá kritika bývalé zpravodajky v Bruselu paní Šafaříkové směrem k poslancům a politické reprezentaci obecně se mimo jiného nesla v tom duchu, že nejsou s to nalézt jednotnou vizi role naší země v EU. Problém je nejednota a svár – opět líbivé, kdo by nesouhlasil? Ono to však zní dobře jen na první poslech.

Sluníčková představa, že budeme v EU chtít všichni to samé, je nereálná. Ba co víc, já podobnou jednotu názorů ani nechci – do debat o budoucnosti evropského společenství střet a spor přeci patří. Konkurenci různých představ a vizí, od Spojených států evropských po mezivládní modely, naopak považuji za dobrou a žádoucí. Vykládat absenci jednoty jako nevyzrálost české politiky je mylné – cožpak jsou jednotní ve Velké Británii? Jsou jednotní v Itálii? V Řecku? V Holandsku?

Problém tkví jinde. Ten, který se svou vizí uspěje, ji musí mít šanci dlouhodobě a stabilně prosazovat, pokud možno po celé volební období. Tedy neodstraňujme spor, ale kultivujme prostředí a pravidla, za kterých se odehrává. S tím souvisí otázka vnitřní politické stability ČR a také organizační čistota s jasně rozděleným mandátem v rámci české státní správy. Jinými slovy: je třeba odstranit byť jen stopu sporu o tom, kdo u nás evropskou politiku dělá. EU už dávno není „zahraničí“, její problémy jsou interními problémy ČR. EU navíc prostupuje všemi rezorty bez výjimky a proto gesce celého tématu náleží jednoznačně premiérovi a Úřadu vlády, ne Ministerstvu zahraničních věcí.

Změny politického kurzu by také neměly narušit základní rovinu řekněme „praktického“ národního zájmu, na kterém se shodují hlavní politické síly v zemi – tedy maximální čerpání evropských fondů, výstavba dopravní a energetické infrastruktury a tak dále.

K tomu, aby si strany vybudovaly svou politickou vizi, i k tomu, abychom měli definovaný onen praktický národní zájem, však potřebujeme konkrétní a tvrdou debatu o konkrétních tématech, ne diskusní kluby přesvědčených plné prázdných frází.

Má mít eurozóna vlastní rozpočet? Kdo ho má schvalovat? Všichni europoslanci, jenom europoslanci členských zemí eurozóny, nebo společné orgány Evropského parlamentu a rozpočtových výborů parlamentů národních? Chceme Turecko v EU? Jak vyrovnat situaci českých a západních zemědělců, a pokud to nepůjde jak srazit podíl zemědělských dotací na celkovém rozpočtu? Kdo jsou v tomto snížení naši spojenci, jaké rezorty toho mohou dosáhnout? Tedy konkrétně, konkrétně, konkrétně. Obecných frází už na našich seminářích koluje více než dost.

Dalším posteskem panelistů v pátek bylo, že poslance Evropa prostě nezajímá a že tuto tematiku málo přenáší na plénum sněmovny. Jak se říká „chce to dva na tango“ a já dodávám „chce to tři na Evropu“. Tedy volené zástupce, akademiky a veřejnost, ať už přímo či zastoupenou skrze média. Na Výboru pro evropské záležitosti sněmovny novináři téměř nechodili a televize tam byla jen párkrát, když se probírala mediálně atraktivní témata jako ženské kvóty. Opravdu za to můžou jenom ti zlí poslanci? Věřte mi, že kdyby se o zasedání výboru častěji zajímala média, byli by poslanci tlačeni do toho si materiály skutečně nastudovat a prezentovat jasný názor.

Jak na výborech tak na seminářích by se měly tyto tři vrcholy trojúhelníku navzájem hlídat a nenechat debatu sklouznout k prázdným a dutým floskulím typu „více Evropy“ nebo „více jednoty“.

Jinak se budeme i nadále scházet u průzkumů se stejným výsledkem jako tím prezentovaným na páteční akci AMO: ČR neumí své zájmy v EU ani formulovat, ani prosadit.


Spojte se se mnou na Facebooku nebo Twitteru, kde se o článku diskutuje, další témata pak naleznete na stránkách viktorpaggio.cz .

Autor: Viktor Paggio | pondělí 7.10.2013 8:30 | karma článku: 8.07 | přečteno: 420x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vít Hassan

Václav Kočka: „Na pouti je práce od nevidím do nevidím.“

Václav Kočka (* 8. května 1941) je od druhé poloviny šedesátých let 20. století organizátorem Matějské pouti v Praze. Vyjednával zájezdy poutí, cirkusů a lunaparků zejména do zemí východního bloku.

25.5.2017 v 20:22 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jan Ziegler

Je dobře, že se Syřané mlátí mezi sebou

Poradce izraelských premiérů Dan Schueftan správně podotknul, že v Sýrii to není souboj dobra se zlem, protože všechny válčící strany chtějí zabíjet Izraelce. Asad navíc ukrýval nacistického válečného zločince.

25.5.2017 v 18:07 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 610 | Diskuse

Jiřina Faltisová

Demagogie pana Okamury

Reakce na vaše vystoupení ze dne 19.5. 2017 na SVČS. Jste demagog a sázíte na českou závist a nepřejícnost. Mluvíte pod heslem "Proti všem" spolupráce vyloučena.

25.5.2017 v 15:27 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 687 | Diskuse

Naďa Dubcová

Ďábel Babiš

Dnes jsem se na Facebooku dočetla: "Tak, má na to asi lidi :) na ministerstvu, doma, v Penamu... ale je to svým způsobem pomyslná facka těm chudším z občanů". Jednalo se o to, že Babišovi nevěděli kolik stojí rohlík a mléko.

25.5.2017 v 12:00 | Karma článku: 23.93 | Přečteno: 907 | Diskuse

Karel Januška

Požadavky občana na politické strany

Všichni občané nerezignují na bezmoc, která je zastihne vinou naší justice. Po zvolených zástupcích požadujeme, aby prosadili to, co je napsáno v Ústavě a Listině práv.

25.5.2017 v 10:57 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 272 |
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1438


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.