Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženské kvóty

20. 09. 2012 13:53:00
aneb jak se EU vysiluje kafkovskými návrhy místo práce na prospěšných projektech.

Sociální inženýrství nejhrubšího zrna. Tak lze bez nadsázky nazvat chystaný návrh evropské komisařky Redingové, kterým chce zavést povinné kvóty pro obsazení žen ve správních a řídících radách kótovaných společností v celé EU*.

Místo abychom budovali skutečně fungující jednotný trh, evropskou dopravní infrastrukturu a rozvíjeli justiční a policejní spolupráci v boji proti organizovanému zločinu, vysilujeme EU otázkami, koho si podniky smí či nesmí dosadit do dozorčích rad a jaké žárovky se mohou či nemohou prodávat.

Místopředsedkyně EK Redingová připravuje návrh, kterým chce ženami povinně obsadit 40% postů v dozorčích a správních radách veřejně vlastněných podniků (do roku 2018) a podniků obchodovaných na burze (do roku 2020).

Jako zastánce rovných příležitostí jsem logicky odpůrcem kvót. Znamenají totiž jediné: nutně nastane situace, kdy ze dvou kandidátů pro stejnou pozici nebude vybrán muž, ačkoliv je schopnější a vhodnější. Nebude vybrán proto, že je muž. Kvóty tak nutně popírají princip, kterého chtějí dosáhnout, tedy rovnost pohlaví. Kvóty jsou diskriminační.

Celá problematika má jedno pozitivum – většina zastánců kvót je nechce zavést natrvalo, ale jenom jako dočasné opatření, které „nakopne“ zastoupení žen ve veřejném životě. Chtějí dočasně diskriminovat jednu skupinu, aby odstranili diskriminaci jako takovou. Jakási obdoba stanného práva, kdy stát dočasně potlačí osobní svobody, aby zajistil své přežití a tudíž jejich dlouhodobou ochranu. I toto zjemnění však nestačí – kvóty jsou zkrátka mylný koncept.

Představa, že lze obejít osvětu a společenský vývoj a vše nadiktovat seshora úředním nařízením, je mi jako liberálovi hluboce cizí. Samozřejmě také chci, aby má mladší sestra dostávala za svou práci stejnou odměnu. Odstraňujme bariéry, podporujme rovné šance a oceňování obou pohlaví. Ale každý člověk si musí vybojovat své místo díky schopnostem. Jeho pohlaví na to nemá mít žádný vliv.

PROČ 40%?

Představa sociálních inženýrů všech barev, že zastoupení mužů a žen ve všech profesích by mělo být rovnoměrných 50%, vychází z mylné premisy, že jsou vlastně stejní a jejich rozdílné uplatnění je pouze výsledkem historického vývoje a kulturních stereotypů.

Já jsem přesvědčen o tom, že muži a ženy jsou jiní a tuto rozdílnost naopak vítám. Ženy více tíhnou k jedněm povoláním, muži k jiným. A jistě najdeme i povolání, kde je hranice skutečně oněch 50%. Ale kdo ji bude určovat a jak? Jaká je přirozená hranice zastoupení žen například v politice? 30% nebo 60%? Jediný způsob, jak zjistit přirozenou míru zastoupení obou pohlaví, je nastavit rovné podmínky a odstranit diskriminaci. To samé platí i pro oblast podnikání. Ad absurdum: genderově uvědomělá komisařka by stejně tak mohla požadovat, aby 40% míst cvičitelů aerobiku v Evropě obsadili muži.

Jakmile zavedeme kvóty pro jednu oblast, ostatní budou následovat. Nakročeno k tomu již EU má. Připomeňme si třeba kouzelnou zprávu Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví Evropského parlamentu „o rovném zacházení a přístupu mužů a žen v oblasti divadelních umění“ z února 2009, která kromě popisu situace – nutno dodat bohužel – navrhuje i potřebné změny. Co přesně myslí potřebou „zajistit přítomnost nejméně jedné třetiny osob menšinového pohlaví ve všech oblastech tohoto odvětví“? Do důsledků by to znamenalo, že třetina kulisáků musí být ženy (komisařka Redingová už si jistě brousí tužku..) „Bylo by také třeba uvažovat o oživení psaných děl a skladeb vytvořených ženami, které se neuvádějí v programu často.“ – jak to ale vysvětlit dramaturgům? Neuvádějí se náhodou hry psané muži častěji proto, že mnoho z nich vzniklo v minulosti, kdy byly doménou mužů? Jsem si jist, že v současné době je mnoho schopných tvůrkyň, které podobnou berličku nepotřebují.

NEBEZPEČÍ DETAILU

Zákon nikdy nepostihne rozmanitost životních situací, proto by se měl pouštět jen tam, kam nezbytně musí. Na evropské úrovni by kromě univerzálního pravidla úspornosti měl navíc platit i filtr subsidiarity – lze-li problematiku upravit na národní úrovni, má se tak stát. Tento návrh porušuje obojí.

Oficiální legislativní návrh zatím nebyl oficiálně představen, přesto už se proti němu postavilo deset členských států včetně České republiky. To vytváří dostatečnou blokační menšinu v Radě – Evropský parlament je v tomto případě spolurozhodovatelem .

Doufejme, že se výsledný návrh výrazně změní. Pokud ne, je na místě jeho zamítnutí. V EU máme důležitější věci na práci.


Spojte se se mnou na Facebooku, kde se o článku diskutuje, nebo na stránkách viktorpaggio.cz .


* Plánováno pro podniky nad 250 zaměstnanců a 50 milionů EUR obratu. Zdroje např. IHT http://www.nytimes.com/2012/09/04/business/global/eu-official-proposes-sanctions-if-companies-fail-on-gender-quotas.html?_r=1, Frankfurter Allgemeine Zeitung http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/gesetzentwurf-frauenquote-trifft-in-europa-auf-widerstand-11879676.html .

Autor: Viktor Paggio | čtvrtek 20.9.2012 13:53 | karma článku: 19.67 | přečteno: 1505x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Milena Zelenková

Bitva o žlutou a zelenou dopravu

Tak bych myslela, že nejdůležitější na dopravě je spokojenost a spolehlivost pro cestující, ale poslední bitvy v médiích mezi dvěma barvami dopravců mě začaly vyvádět z omylu. Jančura ano, Jančura ne. Nic mezi tím.

24.8.2017 v 9:15 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 157 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šilhavý, nevypadli jste po dobrých výkonech!

Po včerejším zápase, v němž Slavia bojovala o postup do základních skupin Ligy mistrů nevěřícně čtu dnes ráno rozhovor s trenérem Jaroslavem Šilhavým. Dosud jsem jej měl za rozumně uvažujícího, ale asi sledoval jiný zápas.

24.8.2017 v 9:15 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 343 | Diskuse

Karel Trčálek

Pokud má Evropa přežít, musíme Vatikán srovnat se zemí

To byl ale blbý nápad zvolit papežem zmiji, kterou si hřejeme na prsou. Jak to mohl jenom bůh dopustit, jak nás mohl zanechat Satanovi napospas?! Délka blogu cca 13 hod 54 min 05 s

24.8.2017 v 8:30 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 409 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Životní lekce od chlupaté dámy

Sedím na zahradě a se zájmem sleduji sousedovic kočku. Ladně se převaluje na trávě a hledá pro sebe tu nejpříjemnější pozici. Chvilku jen tak leží, načež zakmitá ušima a zbystří. Její tělíčko se v mžiku aktivizuje a...

24.8.2017 v 8:14 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 325 | Diskuse

Lukáš Masopust

Učitel na prázdninách

Za pár dní mne čekají podzimní a já už si plánuji, co o nich budu dělat. Často se říká, že učitelé mají neustále volno, kratší pracovní dobu a tím pádem si nezaslouží větší peníze.

24.8.2017 v 0:29 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 343 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1439


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.