Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Occupy Occupy

18. 05. 2012 22:46:01
Pln dojmů po své návštěvě stanového městečka hnutí Occupy usedám k počítači a rád bych se o ně podělil. Spousta energie, ale žádná řešení, tak by se dala shrnout debata na pražském Klárově.
Každodenní sněm začíná v 18:00, na tomto vystoupil PhDr. Milan Valach a v Každodenní sněm začíná v 18:00, na tomto vystoupil PhDr. Milan Valach a v "rousseauovské inspiraci" žádal zrušení soukromého vlastnictví. Budoucnost vidí ve družstvech..

Úvodem bych rád uvedl, že svůj blog stavím na rozhovorech se zhruba desítkou účastníků a na základě množství letáků a materiálů, které jsem posbíral během dvou návštěv v jejich „ležení“. Půjde tedy o můj subjektivní náhled, který jistě nepostihne všechny názorové proudy hnutí. Ale to asi ani nejde, protože jedním z jeho charakteristických rysů je ideová a programová mělkost a bezbřehost.

Když jsem se zastavil u stánku s letáky a dal se s místními do řeči, jako první mě zaujala rozdílnost účastníků. Přímo románové archetypy - hloubavý Psycholog, angažovaná Studentka, sympatický Vágus, rozzlobený Revolucionář, ti všichni na jednom místě, připraveni debatovat o společenských problémech či přímo budovat Utopii.

S některými – například se Studentkou – byl rozhovor k věci a zjistil jsem, že ji v podstatě trápí to, co každého běžného občana. Pocit, že vláda je lidem vzdálená, málo vysvětluje a chce po lidech peníze, přestože se krade. Psycholog se přidal s tím, že mu vadí množství peněz, které mizí v neprůhledných veřejných zakázkách. Připomněl jsem novelu zákona, která platí již téměř dva měsíce a mimo jiné ruší losovačky, řízení jenom s jedním účastníkem a snižuje limity, což je evidentně překvapilo a zdálo se i potěšilo.

Rozhovor s Revolucionářem už tak jednoduchý nebyl. Nad letákem o exekucích jsem se pokoušel promluvit o změnách, které tuto oblast čekají a které budeme projednávat na ústavně právním výboru příští týden, ale Revolucionář chce exekuce zrušit, a to všechny typy a bez náhrady. Zcela. Když jsem namítnul, že dluhy se přeci jenom musí platit, odbyl mě s tím, že jsem v žoldu bankéřů. Hovor pak bleskově převedl na oblast státních podniků a obvinil mě, že je jako poslanec tuneluji, a to následovně: místo aby se dividendy ze státních podniků používaly na najímání pracovníků (neupřesnil jakých..), rozkrademe si je my „všichni politici“. Dividendy by podle něj měly být použity na to, aby podnik nabral další lidi a snížil nezaměstnanost. Snažil jsem se vysvětlit, že peníze, tekoucí třeba z ČEZu, plynou do státního rozpočtu, ze kterého jsou vypláceni i státní zaměstnanci. A že souhlasím s tím, že je třeba odblokovat prostředky např. z Lesů ČR, na čemž se pracuje. Ale Revolucionář se evidentně dostal do ráže a už neposlouchal. „Proč stát dává peníze soukromým firmám, třeba za dálnice? To mají stavět státní firmy!“ představoval mi svou originální vizi centrálně plánované ekonomiky a své teze prokládal urážkami.

Zbytek účastníků však byl vstřícný a probrali jsme mnoho témat, od státního dluhu až po to, aby se po trafikách prodávaly jednodenní rybářské lístky. Ze všech těch debat jsem měl pocit velkého rozhořčení, které však vede často k extrémním a nesmyslným návrhům.

Stany hnutí Occupy na pražském Klárově Stany hnutí Occupy na pražském Klárově Stany hnutí Occupy na pražském Klárově

Zazněly i výzvy k jakési anarchistické Utopii, kde budou společnosti dominovat samosprávné komuny obyvatel, a kde zanikne stát tak, jak ho známe. Tedy návrat do jakési prvotně pospolné společnosti, kdy bychom se ovšem museli vzdát plodů vysokých stupňů společenské organizace jako policie, zdravotnictví (k dispozici by byl pouze místní mastičkář) nebo energetiky. Za sebe říkám, že do toho nejdu..

Z týden starého prohlášení Occupy Praha se například dočteme, že podporují „trestní oznámení na prezidenta republiky Václava Klause a všechny členy vlád od roku 1990 do současnosti, za vlastizradu a rozkradení státního majetku“ – tedy nebezpečný princip kolektivní viny ve své nejčistší podobě. Dále „dluhy, které způsobily svými špatnými rozhodnutími banky, politici a lobbisté, odmítáme jako občané tohoto státu platit“ – také velmi líbivé, ovšem zajímalo by mě, kde jinde, než na finančních trzích má nabobtnalý český stát sehnat peníze na svůj provoz. Uvědomují si vůbec účastníci dopady státního bankrotu? Bohužel jsem v debatách s nimi seznal, že ve většině ani netuší, jak vlastně v praxi funguje financování českých schodků a jejich brojení proti „bankám a politikům“ se nese spíše v rovině mělkého vzdoru, než zdůvodněného přesvědčení.

Ale abych nebyl nespravedlivý, několik principů obsažených v prohlášení je mi sympatických: větší odpovědnost politiků a úředníků, svobodný internet či důraz na životní prostředí a energeticky úsporné technologie.

Zvláště zde však lidé propadli klišé politika jako vzdálené, zlé postavy, která se po zemi prohání v limuzínách a – jak už dávno prokoukl Revolucionář – rozkrádá státní podniky. Opět kolektivní vina, kterou tak nemám rád. Proto jsem se šel na Klárov podívat, abych mluvil s lidmi z masa a kostí a nezakládal názor jen na mediální zkratce.

Doporučuji všem, aby učinili totéž, protože ať už s účastníky happeningu souhlasíme nebo ne, jejich nespokojenost jim stála za to, aby spali na náměstí ve stanu. Snad příliv čerstvých „okupantů“ ubere na radikálnosti a pomůže něčemu zajímavému.

Na závěr trocha TGM: „Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.“


Spojte se se mnou na Facebooku, kde se o mém článku diskutuje, nebo na mých stránkách viktorpaggio.cz .

Autor: Viktor Paggio | pátek 18.5.2012 22:46 | karma článku: 15.66 | přečteno: 1020x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

woknoviny ... o poločase rozpadu organismu

ČSSD, včetně jejich vrcholných představitelů, a to minulých i současných, je vynikající studijní "matriál" - jak říkali někteří její představitelé, pamatujete? No, oni mají mnozí nejen problém se slůvky a jejich vhodným užitím.

24.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 7.64 | Přečteno: 116 | Diskuse

Luděk Mazurek

Stoneův „Svět podle Putina“ – pravda nebo zinscenovaná propaganda?

Televize Prima převzala a vysílala 4 dílný dokumentární seriál "oscarového" (Četa) amerického režiséra Olivera Stonea s názvem „Svět podle Putina“. Jde o pravdu nebo o zinscenovanou proruskou propagandu? To posuďte sami.

24.6.2017 v 16:26 | Karma článku: 26.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 2

Poté co jsme prozkoumali etymologii slova walijj, teď prozkoumáme etymologii slov tettaqú a tuqát, zda opravdu znamenají přetvářka, pokrytectví, lhaní a klamání nemuslimů.

24.6.2017 v 14:26 | Karma článku: 10.14 | Přečteno: 282 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 1

Muslim v dnešní době prostě nemůže být dobrým člověkem. Pokud jsi muslim, tak jsi buď terorista, anebo potenciální terorista, nacista, anebo v nejlepším případě umírnění či dobrý nacista.

24.6.2017 v 12:46 | Karma článku: 10.85 | Přečteno: 652 |

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 430 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1438


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.